Size bir telefon kadar yakınız
+90 216 387 01 23

Kafe & Restoran Tasarımında Aydınlatmanın Önemi

Kafe ve Restoran Aydınlatmasında Bilgi Sahibi Olmak

Her zaman gittiğiniz kafe, bar, restoran veya benzer bir mekânın sizde oluşturduğu bir izlenim, his vardır. Kimisini oraya has müzik sesi bağlar. Kimisini mutfak kısmından gelen tabak bardak sesleri, yemeklerin kokusu ve damağınıza uygun tadı bağlar. Kimisini de orada çalışan bir personelin hizmet kalitesi. Tüm bunlar sizi oraya tekrar gitmeyi ve acıktığınızı hissettirebilir. Ama bu duygusal hislerin çoğunun temelinde aydınlatma tasarımının önemli bir sebep olduğunu biliyor muydunuz?

Yeterli ve doğru aydınlatılmamış yerler, insanın psikolojisini olumsuz etkileyebilir. İyi bir ışıklandırma ruh halinizi ve iştahınızı da iyi etkileyecektir. Öyleyse, kafe ve restoran gibi yerleri tasarlıyorsanız, aydınlatmanın önemi hakkında daha fazla bilginiz olması gerekir.

Amacına Uygun Aydınlatma

Kafe aydınlatmaAydınlatma konusunda yapılması gerekenlerin tam olmasının yanı sıra, her şeyden önce aydınlatma amacına uygun olmalıdır. Parlak yüzeylerden müşterinin gözünü rahatsız edecek kadar yansıyan ışıklara gerek var mı? Veya müşterinin, çok şık ve özel hazırlanmış menüyü göremeyeceği kadar loş bir ortam. Şu bir gerçek ki, doğru aydınlatılmış bir yer, orada müşterilerin daha uzun zaman geçirmesini sağlayan etkenlerden biridir. Bu yüzden de kafe dizaynı yaptıracağınız firmanın, aydınlatma konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekir.

Farklı Mekânlar Farklı Aydınlatma

Farklı iki yerin birbirinin aynısı olması çok düşük bir ihtimaldir. Her şey bezse de tavanın yüksekliği, pencere ve duvarların ölçüleri benzemez. Öyle ki servis edilen yiyecek ve içeceklerin tadı, her restoranı benzersiz kılan bir kaç detaydan biridir. Bundan dolayı da bu farklılıkları, detayları aydınlatma planı hazırlarken dikkate almanız gerekir. Mekânınız nasıl hissedilsin? Örneğin, sade ve açık tonlu veya sıcak ve samimi.

Hedefli Aydınlatma

kafelerde tavan aydınlatma

Hedefli aydınlatma, belirli bir alanı veya masayı aydınlatmak için ışıkları kullanmanın akıllı bir yoludur. Hedefli aydınlatmayı, loş bir ortamda ışık noktaları sağlamak için tüm modern restoran ve kafe tasarımlarında sıklıkla kullanılır.

Birbirinden değişik ampuller, armatürler mevcut. Dizaynı tamamlayıcı şekillerde tasarlanmış dekoratif lambalarla harika ışıklandırma çözümleri sunulur.

Doğal Aydınlatma

Doğal aydınlatma çoğu zaman ortamdaki havayı iyileştirebilir. Eğer yeriniz uygunsa daha büyük pencereler ve cam kapılar ile daha fazla ışığı içeri alabilirsiniz. Buna uygun olarak retro cam sarkıtları kullanılabilir. Zarif cam tasarımı, hem doğal hem de yapay ışığı eşit bir şekilde dağıtacak ve elektrikte daha düşük maliyet sağlayacaktır.

Renkler

Renklerin psikolojiye etkisini duymuşsunuzdur. Hatta belirli renklerin iştah attırdığı da bilinmektedir. Örneğin bilimsel araştırmalar, altın rengi aydınlatmalı kahverenginin ve kırmızının sizi aç hissettirebileceğini göstermiştir. Parlak renkler, beyazlar ve floresan, keskin ışık daha hızlı yemek yemenizi ve daha az keyif almanızı sağlayabilir.

Kafe dizaynı, kafe dekorasyonu konusunda hizmet almak için Dekomika Dizayn’ı arayabilirsiniz. 

Telefonumuz +90 216 387 01 23. Detaylı bilgi için web sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Yapmış olduğumuz projelerimizin videolarını izlemek için YouTube kanalımızı takip ediniz.

Beğen
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now Button