Size bir telefon kadar yakınız
+90 216 387 01 23

Marketçinin 5 Kuralı

Başarılı, Verimli ve Uzun Ömürlü Market

Market açmayı düşünüyorsanız belli hedefleriniz de vardır. Öncelikle bu marketin başarılı, verimli ve uzun ömürlü olması istenir. Bunları başarmak için de bir çok kritere ihtiyaç vardır. Lakin 5 esas kural var ki, onlar olmadan marketin başarılı, verimli ve uzun ömürlü olması mümkün değildir. Peki bu beş kural nedir?

Marketçinin 5 Kuralı

1- Konum:

konum

Market yeri seçimi çok önemlidir. Öyle ki, market yerinin doğru tespit edilmesi, verilmesi gereken en önemli ilk karardır. Bu nedenle, market yerinin seçimine çok dikkat edilmesi gerekir. 

Market yeri seçiminde birbiriyle bağlantılı, birbirini etkileyen detaylar vardır. Ama her birinin de farklı değerlendirilmesi gerekir. Mesela, seçilen konumun bulunduğu bölgenin nüfus yoğunluğu ile, bu konumdan geçen kişi, araç sayısı gibi istatistik bilgilerini bilmek gerekir. Market açılacak yerin yokuşta, zeminden yukarda ya da aşağıda olması gibi detaylar bile müşteri sayısını etkileyen detaylardır. Hatta bu yerin okul ve iş güzergahında olup olmamasına kadar iyi araştırılması gerekir. 

2- Fiyat:

fiyat

Marketlerin fiyat farkı, günümüz gerçeğinde müşterilerin daha fazla dikkat ettiği detaylardan biri haline gelmiştir. Tabi ki tek başına mutlak bir etken değildir. Marketin bulunduğu konuma göre de fiyat farkındalığı değişiklik gösterebilir. Eğer konumdan kaynaklı fiyat farkındalığı yüksek müşteri yoğunluğu varsa, en iyi fiyat politikasına çok dikkat etmek gerekir.

3- Çeşit:

Raflarda yeterli çeşitte ürün bulunması alıcıyı markete bağlar. Ne sebeple olursa olsun müşteriye asla “yok” denmemeli. Yok dediğiniz bir müşterinin tekrar size gelme olasılığı azdır.   

4- Market Tasarım & Dizayn:

Yukarıda sıralanan kuralların, önceden belirlenmiş bir dizayn ile bir araya getirilmesi gerekir. Tüm bu sürecin hepsine “Market Dizaynı” diyoruz. Öyle ki market dizaynı dediğimiz bu süreç baştan savma yapılmamalı, bu konuda tecrübesi olan bir firma ile çalışmalısınız. Market dizayn çalışmalarımıza buradan bakabilirsiniz.

5- Personel:

Market açılışı sürecinde tüm aşamalar bittikten sonra neler yapılmalı? Marketin devamlılığında büyük rol oynayanlar çalışanlarınızdır. Çünkü müşteriden ürün tedariki yaptığınız firmalara kadar aranızdaki bağı çalışanlarınız kurar. Doğru personelle çalışmak, olabilecek aksaklıkları ve hataları da önlemek demektir. Tersi bir durumda da, size zamanla daha büyük sorun ve kötü sonuçlar demektir. Bundan dolayı da tüm çalışanlarınız önemlidir, değerlidir. Market düzgün bir şekilde yönetilirse, ve personeliniz müşteri ile iyi bir bağ kurarsa, olabilecek tüm sorunlar zamanla çözülecektir.

Beğen
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now Button